Üdvözletem!
A bénázásokért előre is elnézést kéne kérnem, a profi fotósok pedig ne nagyon köpködjenek rám, nem nekik írom ezt a blogot. :)
A fenti kérdésre egyébként a válasz majd összeáll apránként.
A mikro 4/3-os gépek generációi és megjelenésük: http://en.wikipedia.org/wiki/Micro_Four_Thirds_system
Íme, amiről elhatároztam, hogy írok, ez az Olympus E-PL3 digitális, un. MILC fényképezőgép (http://www.olympus.hu/site/hu/c/cameras/pen_cameras/pen_lite/e_pl3/index.html).
Igyekszem az általam ezen témában fellelt hivatkozásokat, linkeket megosztani, de szívesen veszem mások ötleteit és olyan linkeket, amikből tanulhatok, tanulhatunk. Egyébként körülnézve a neten látom, vannak komoly fotósulik. Akiknek van pénze, ideje, energiája, lehetősége, azoknak mindenképp ajánlom, iratkozzanak be egybe, mert ott azért meglehet tanulni fotózni rendesen - én meg itt ötletelni fogok és hivatkozni másokra, továbbá csak ez a gép érdekel, ilyen E-PL3-asom van (egy Fuji Finepix S4200 mellett)!
Kiegészítők, beszerzési források
Szeretnék végigmenni a kis készülék üzembevételén, megtanulni vele fotózni, jó képeket készíteni.
Ahogy elnéztem a netet, rengeteg tartozék, kiegészítő van hozzá, eléggé borsos árakon. Nézegettem körül a nagyvilágban, és .... hát remek alternatív alkatrész és kiegészítő beszerzési forrásokat találtam már, szóval azokat is szívesen megosztom majd mindenkivel, a tapasztalatokkal és a címekkel együtt.
MILC - Mirrorless Interchangeable Lens Camera
Szóval ez kis Olympus egy MILC. Az élénkebb fantáziával megáldottak egy betű eltéréssel (...F) egészen más kategóriában gondolkodnának, de mi ugye nem vagyunk ilyenek! :D
Egy viszonylag új kategória, ezek az un.tükör nélküli cserélhető objektíves (azaz MILC) fényképezőgépek.
Az előzetes olvasmányaim alapján, rengeteg információ, elemzés és bemutató található a PIXINFO.COM oldalon a MILC gépekről (http://pixinfo.com/cikkek/milc_fenykepezogepek_01), konkrétan az E-PL3-ról is (http://pixinfo.com/cikkek/olympus_e-pl3).
Az olyan mezei halandóknak szánom ezeket a kis szösszeneteimet, akik nincsenek tisztában az un. záridők és egyéb remek fotós alap szakkifejezések mikéntjével, viszont szeretnének remekül elboldogulni a gépükkel, idővel pedig megtanulni ezeket az alapkifejezéseket, továbbá a komolyabb fotós technikákat is.
Mert tanulni nem szégyen, pláne nálunk okosabbaktól, de hülyének maradni viszont... :)
Az alapok
Ennek jegyében: a PIXINFO oldal alján van egy "Fotós alapismeretek" menü.
Ajánlom mindenkinek azokat az oldalakat alaposan áttanulmányozni és kicsit beleásnia magát. Aki gépvásárlás előtt áll, azoknak különösen tanulságos és jó ötletelési lehetőség, hisz a fenti oldalakon szakértők mutatnak be újabb és újabb típusokat, adnak ötleteket a megfelelő kiválasztásához és teszteken keresztül megmutatják, hogy jobban tudjunk választani!
Én a készülékemet egy véletlennek köszönhettem, ami nagyon-nagyon megérte.
Remek, masszív, tömör, érdekes fogású darab - valahol olvastam, hogy páran ezen azért vitatkoztak, merthogy kicsi és markolatrésze sincs, olyan kompakt kamera érzés. Ami tény, hogy az én lapát kezeimnek egy kicsit kicsi, azonban erre is lesz remek megoldási javaslatom, egy kéztartó-markolat kiegészítő, kézpánt. Fém burkolatú, a színe fekete, de aki elolvasta az ismertetőt, az láthatta, hogy fehér, ezüst és vörös színben is van még.
A készülék
A csomagban, az alap kit-ben egy vázat, egy objektívet, egy vakut, egy dvd-t, akkumulátort+töltőt, továbbá két illesztőkábelt kapunk, a magyar nyelvű kézikönyv mellé. A készülék kicsit retro, de mégis modern. Vonásaival szerintem emléket is állít a régi, klasszikus filmes Olympus PEN sorozatnak, formavilágnak. A készülék a mai, modern PEN család, sorozat tagja. Érdemes megnézegetni a készülékeket az Olympus oldalain, hisz egy komoly sorozatot találunk, az E-Px, E-PLx és E-PMx nevekkel és olyan technológiákkal, amik a fotós piacon nem véletlenül előremutatóak. Egyébként van egy jó kis összehasonlítási lehetőség is az Olympus oldalain.
Amit elsőre tudni kell róla, hogy ez egy un. MICRO 4/3-os csatlakozással, objektívvel rendelkező készülék. Persze ez nem zárja ki, az ettől eltérő objektívek használatát, a megfelelő átalakító közdarab használatával. A közdarabról annyit tudni kell, hogy annak használatakor csak manuális optika kezelés, manuális fókuszálás áll rendelkezésre, hisz az elektronikus funkciók kiesnek ezzel, ráadásul a készüléken is át kell állítanunk ezt a menüben. Viszont akik rendelkeznek, vagy hozzá tudnak jutni más objektívekhez, érdekes és jó kis képeket készíthetnek. Magam is még ez előtt állok, hisz bár van 2 db Canon EF sorozatú és egy Pentagon Pentax bajonettes optikám is, a közdarabok még úton vannak, tehát majd beszámolok a tapasztalatokról.